Jak zniechęcić kota do sikania na łóżko?

Kot sika poza kuwetą – Jak zniechęcić kota do sikania na łóżko

Zwykle przyczyna sikania kota poza kuwetą może wydawać się tajemnicza. Bo kot zachowuje się całkiem normalnie i nagle zauważamy żółtą plamę na łóżku. Kot sika na łóżko zwykle gdy tego nie widzimy i orientujemy się dopiero po czasie gdy poczujemy nieprzyjemny zapach lub zauważymy kolor moczu na łóżku.
kot na dywanie
Zachowanie kota pomoże rozszyfrować koci behawiorysta – jednak jest kilka elementów które możemy omówić w tym artykule.

Kot sika na łóżko – co robić tak na szybko w takim przypadku?

  • w pierwszej kolejności sprawdź czystość kuwety jaką masz w domu dla swojego kota. Kuweta musi być przestronna, ustawiona w spokojnym miejscu i zawsze z czystym piaskiem.
  • zastanów się czy kot nie przestał korzystać z kuwety w związku ze zmianą żwirku? Jeśli kot był przyzwyczajony do korzystania z kuwety i to sikanie poza kuwetą to jest jednorazowy incydent to musimy przeanalizować czy zaszły jakieś zmiany w ostatnim czasie w temacie ustawienia kuwety lub żwirku jaki stosujesz? Przeczytaj: kotka po sterylizacji przestała korzystać z kuwety
  • następna rzecz to zmiana trybu życia domowników – czy zwierzę w mieszkaniu nie miało przypadkiem ostatnio jakiś stresów? Chodzi mi np. o hałasy związane z remontem (czy oddać kota do hotelu na czas remontu mieszkania) albo pojawienie się nowej osoby w domu (kotka obsikuje mieszkanie).

    Zrób kotu badania u weterynarza gdy kot sika na pościel

  • Trzeba dokładnie przebadać kota, który wykazuje zaburzenia w załatwianiu się. Normalnie kot powinien załatwiać się do kuwety a nie w innych miejscach typu dywan, łóżko czy zlewozmywak. Przeczytaj: kot załatwia się do mojego łóżka, kot maine coon robi kupę do wanny
  • Mocz kota należy przebadać i poszukać przyczyny problemu. Problemy tego rodzaju najczęściej związane są ze stresem lub z zaburzeniami zdrowotnymi kota.
  • Porady jakie tutaj czytasz to naprawdę podstawa w analizie tego problemu. Powinniśmy najpierw diagnozować zdrowie kota i stan czystości oraz ustawienie kuwety.

kot na łóżku

Podstawy Kociej Toalety

Kot powinien mieć stały dostęp do przestronnej kuwety – wiele kotów akceptuje tylko otwarte i duże kuwety. Koty same muszą wybrać żwirek jaki lubią, daj mu 2 kuwety i do każdej daj inny żwirek – zobaczysz który zaakceptuje Twój mruczek.

Miejsca gdzie ustawiasz kuwety też są ważne. Daj kotu ustronne miejsce do załatwiania się w spokoju. Kot gdy się załatwia lubi mieć spokój – to chyba zrozumiałe 🙂kot na łóżku

Do nowego domu wprowadzaj kota stopniowo

Najpierw trzymaj kota tylko w jednym pokoju, i tam dawaj mu jeść i tam daj mu kuwetę. I tam się z nim baw. Dopiero po kilku dniach udostępnij kotu kolejne pomieszczenie.

Terytorium kota to dla niego coś bardzo ważnego, to terytorium które poniekąd zdobywa. Dlatego nie wrzucaj kota na duże mieszkanie tak odrazu. Daj mu się przyzwyczaić do każdego pokoju po mału.

Drzwi do kolejnego pokoju będą otwierać się dopiero po dobrym zapoznaniu się kota z tym pokojem w którym przyszło mu mieszkać.

Oduczyć kota sikania można przez niwelację stresu

Kot sam zacznie sikać normalnie gdy z lekarzem weterynarii zadbasz o jego zdrowie. W roli lekarza weterynarii jest również przebadanie kocich nerek, zębów i krwi kota.

W sytuacji gdy kot sika w domu na miejsca miękkie jak dywan lub łóżko to może być związane z zapaleniem pęcherza u kota.

Znaczenie moczem miejsc w domu przez kota

Twój Kot znaczy miejsca moczem? Czy to jest kot wykastrowany? Napisz do mnie wiadomość aby zdiagnozować taką sytuację.

Najlepiej zapobiegać niż leczyć

Rób raz do roku badania profilaktyczne swojemu kotu. Wiele zaburzeń zdrowotnych można wyłapać przesiewowo przy rutynowych kontrolach.

Jak zneutralizować zapach kociego moczu gdy kot sika na łóżko lub dywan?

Co zrobić żeby kot nie sikał w to samo miejsce?

Problem sikania na łóżko i w miejscach typu dywan jest bardzo uciążliwy bo koci mocz długi czas brzydko pachnie. Do neutralizacji zapachu kociego moczu wykorzystaj specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach zoologicznych. Staraj się jak najszybciej usuwać ten zapach.

Zwierzęta mają swoje rytuały i kot nigdy nie robi na złość – jeśli pojawia się problem i zachowanie zwierzęcia nam się nie podoba to trzeba to jak najszybciej rozwiązać.

Co zrobić gdy kot nie sika do kuwety? Co zrobić kiedy kot sika na łóżko?

Kot oddaje mocz kilka razy dziennie – jeśli do korzystania z kuwety był przyzwyczajony i nagle sika w domu w innych miejscach to jest to objaw pewnego rodzaju zaburzenia. Nie podejrzewaj kota o złośliwości, raczej szukaj przyczyny w stresie lub chorobach kota.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *